Des d’un enfocament basat en l’educació emocional es pretén donar resposta als reptes de convivència que es poden observar avui en dia als centres educatius. Aquest curs aporta una mirada àmplia en relació a les emocions que els infants expressen per poder identificar-les, acollir-les i acompanyar-les d’una manera respectuosa, entenent el paper important de les emocions en el desenvolupament dels infants i en els seus processos d’aprenentatge. Es pretén facilitar als educadors eines i recursos pedagògics per l’acompanyament emocional dels alumne, per la vinculació amb les famílies,així com per la creació de climes de benestar emocional tant a l’aula com amb els equips educatius.
Objectius
- Conèixer les bases de l’educació emocional i les teories relacionades.
- Conèixer què són les emocions, tipologies i característiques, per poder-les identificar en l’alumnat.
- Identificar les fases del desenvolupament dels infants per tal d’identificar les principals necessitats emocionals de cada etapa evolutiva.
- Potenciar la vinculació família escola i desenvolupar una mirada respectuosa cap a la diversitat de models familiars en la societat actual.
- Adquirir recursos pedagògics per acollir i acompanyar les emocions dels alumnes i crear climes de benestar emocional a l’aula.
- Adquirir estratègies de gestió emocional que afavoreixen el benestar emocional i la cohesió dels equips educatius.
- Desenvolupar una seqüència didàctica aplicant recursos d’educació emocional
Continguts
– Mòdul 1: Bases teòriques de l’educació emocional: principis d’intel.ligència emocional, aportacions de la neurociència i les intel.ligències múltiples
– Mòdul 2: Les emocions, definició, tipologia i característiques
– Mòdul 3: Etapes del desenvolupament infantil. Principals necessitats emocionals de cada etapa evolutiva. Estratègies per l’acompanyament dels diferents períodes sensibles del desenvolupament dels infants.
– Mòdul 4: El vincle escola-família. Diversitat de models familiars
– Mòdul 5: Estratègies i recursos per l’acompanyament emocional
– Mòdul 6: Exemples d’activitats d’educació emocional
– Mòdul 7: Eines i recursos per la gestió dels equips professionals orientades al benestar emocional i la cohesió d’equips. Estils de comunicació en els equips professionals
– Mòdul 8: Disseny de seqüències didàctiques d’activitats d’educació emocional
Temporització i distribució de les sessions
El curs està organitzat en 7 sessions organitzades en dissabte i un cap de setmana intensiu de divendres tarda fins diumenge tarda
Sessió 1: Bases teòriques de l’eduació emocional 22 de novembre de 2025
Sessió 2: Les emocions 17 de gener de 2026
Sessió 3: Etapes del desenvolupament infantil 21 de febrer de 2026
Sessió 4: Vinculació família-escola 14 de març de 2026
Sessió 5: Estratègies i recursos per l’acompanyament emocional 18 d’abril de 2026
Sessió 6: Activitats d’educació emocional 9 de maig de 2026
Sessió 7: Benestar emocional en els equips 6 de juny de 2026
Sessió 8: Presentació dels treballs de final de curs dels alumnes 10, 11 i 12 de juliol de 2026
Dades bàsiques:
- Durada: 7 dissabtes i un cap de setmana intensiu
- Horari: de 9.30 a 14.00 h y de 15.30 a 20:00 h
- Dates: del 22 de novembre al 12 de juliol de 2026
- Lloc: Barcelona
- Mode: Presencial
- Idioma: Català
- Preu: 1.170 €
- Reconeixement: 120 hores com a activitat de formació permanent per al professorat. En tràmit de reconeixement pel Departament d’Educació, pendent de resolució
- Inscripcions: info@sistemicaformacions.cat